İnsan sağlığı için Pilatesin faydaları artık tüm sağlık çalışanları tarafından da kabul görmektedir. Eklemlerimizi, kemiklerimizi uzun seneler koruyabilmek için güçlü ve esnek kas gruplarına ihtiyacımız bulunmaktadır. Pilates temel olarak bu ihtiyaçlarımızı karşılamakta ve özellikle iç karın kaslarımızı güçlendirmektedir.

Bir alman vatandaşı olan Joseph Pilates, 1930’ lu senelerde geçirdiği bir takım rahatsızlıklardan sonra vücut direncini kaybetmiş, tekrar eski sağlığına kavuşmak için kendi kendine bazı hareketler geliştirmiştir. Bir çok spor dalıyla da uğraşan Pilates, sahip olduğu bu birikimi yatar pozisyonda direnç arttırma maksadıyla kullanmış ve oldukça başarılı olduğunu fark etmiştir. Bu gelişme üzerine bir dizi egzersiz programı geliştiren Piltes, daha sonra kendi adıyla anılacak yepyeni fizik hareketleri içeren bir sistem oluşturmuştur. Bu başarılı sistem 1. Dünya savaşından sonra sakatlanan askerler üzerinde çok olumlu sonuçlar vermiş ve günümüzde de belli başlı fizik tedavilerine de ilham kaynağı oluşturmuştur.

Pilatesin faydalarını maksimuma çıkarabilmek için karın ve sırt grubu kaslarını eşit oranda güçlendirmek gerekmektedir. Bu sayede vücudumuzun üst bölgesi sağlam iskelet yapısına kavuşmaktadır. Özellikle bel ve boyun problemi yaşayan kişilerin bir doktora görünmeleri gerekmektedir. Bir çok vakada tıp doktorları bu hastalara fizik tedavi ve egzersiz önermektedir. Sertifikalı pilates eğitmenleri sahip oldukları anotomi eğitimleri ile postürel analiz yapabilmekte ve vücudun zayıf yönlerini ortaya çıkartabilmektedir. Her vaka için kas geliştirici hareketler üretebilen eğitmenler, bireylerin pilatesin faydalanmalarını sağlamaktadır.

Pilates Faydaları

Pilatesin 6 Altın Yararları

Pilatesin faydalarından biri konsantrasyonu maksimum seviyeye çıkarmaktır. Günümüzde bir çok kişi konsantrasyon sorunu yaşamakta, bir şeye odaklanmakta sorun çekmektedirler. Pilates sayesinde vücudun uyum içerisinde egzersiz yapılması sağlanmakta, hareketlerin uyumluluğu ile konsantrasyonun üst seviyelere çıkması hedeflenmektedir.

Pilatesin diğer bir yararı ise bedenin tam anlamıyla kontrol edilebilmesidir. Konsantrasyon, kontrol ile desteklendiğinde muhtemel sakatlanmalar önlenmekte, kişinin bedensel gelişimi ruh gelişimiyle de desteklenmektedir.

Pilatesin ana hedefi göbek, bel ve kalça bölgesi kas gruplarının geliştirilmesidir. Bu teknik ile ana omurgayı yerinde tutan kasların güçlendirilmesi ve doğru duruşu öğrenme hedeflenmektedir.

Akıcı hareket ile birbirini tetikleyen hareketler grubu oluşturulmakta ve duraklamaksızın zincirleme egzersiz yapılabilmesi sağlanmaktadır.

Bu eylemde belli belirsiz hareketler yerine, keskin hatları olan egzersizler yapılamakta, bireylerin koordineli olmaları sağlanmaktadır.

Nefes egzersizi kişilerin randımanlı nefes alıp vermeleri sağlanmakta, vücudun kan temizleme işlevine destek olunmaktadır.

Pilatesi Mutlaka Sertifikalı Eğitmenler Eşliğinde Yapın

Piltesin faydalarından tam olarak faydalanabilmek için, piltes egzersizlerini mutlaka sertifikalı eğitmenler eşliğinde yapın. İnsan anatomisine vakıf işinin ehli hocalar ile yapılan piltes ile;

Postür sorunları ortadan kalkacak
Düzgün duruş ile kontrol sağlanacak
Bağışıklık sisteminiz güçlenecektir
Bilhassa karın bölgesi kasları önemli derecede kuvvetlenecek
Konsantrasyon ve kontrol artışı sağlanacak
İyileştirilen denge ile sakatlık riskleri ortadan kalkacak
Beden sağlı ile birlikte ruh sağlığı da önemli ölçüde iyileşecektir