Thai Masajı Ardışık hareket akışıyla uygulanan Budist öğretilerden esinlenmiş bir beden çalışmasıdır.

Geleneksel biçimiyle Nuad Bo-Rarn olarak da bilinen Thai (Tay) masajı, beden, zihin ve ruhun tedavisine dayanan bir tür Doğu beden çalışması terapisidir. Terapi bedeni saran, vücutta akan ve ona hayat getiren elektromanyetik ya da enerjik alanları basınç ve/veya manipülatif masaj yoluyla tedavi etmeyi içerir. Thai masajı akupresür, yoga, zen shiatsu ile benzerlik gösterir ve Budist öğretilerden esinlenmiştir. Masaj, Thai uygulamasında "sen” denilen vücudun enerji hattı boyunca yavaş, ritmik basınç ve germe uygulanmalarından oluşur. Vücutta 70,000'in üzerinde "sen” olduğu söylenir ve Thai masajı en önemli on enerji hattı boyunca, avuç içi, başparmaklar, dirsekler ve ayakları kullanarak basınç uygulamaya odaklanır. Uygulanan güç vücuttaki gerilimi serbest bırakır. Uygulayıcı aynı zamanda vücudu yoga benzeri bir duruşa sokarak, eklemleri açmak ve esnemeyi kolaylaştırmak için vücudu nazikçe sarsar.

Thai masajı aşağıdaki dört pozisyonu içerir

  • Masajı alan kişi sırtüstü yatarken vücudun ön kısmına masaj uygulaması
  • Kişi her iki tarafı üzerinde yatarken vücudun yan taraflarına masaj uygulaması
  • Kişi yüzükoyun yatarken vücudun arka kısmına masaj uygulaması
  • Özellikle karın bölgesi olmak üzere tüm kasları kuvvetlendirip uzun, sıkı bir kas yapısı sağlar.
Oturma pozisyonu
Thai masajının en önemli prensiplerinden biri, kişiyi bir sonraki masaj adımına hazırlayan ardışık hareket akışının sürmesidir. Uygulayıcı aralıksız yavaş ritmi sürdürebilmek için pozisyonunun her zaman farkındadır. Yoğun ve güçlü basınç, "sen” boyunca enerji akışının serbest bırakılması ve kişiyi bir sonraki geniş aralıklı esnemelere hazırlamak için miyofasiya ya da kas bağ dokularının yumuşayıp gevşemesini sağlar.

Kuzey (Chiangmai) ve Güney (Bangkok) olmak üzere uygulamanın iki stili vardır. Kuzey stilinin daha yumuşak olduğu düşünülür. Güney stili ise daha hızlı ve bazen de daha şiddetlidir. Ayrıca Güney stili Tayland’da daha yaygın olarak kullanılsa da, Kuzey stili ABD’de daha popüler hale gelmiştir.