Topla Pilates Nedir?

Pilates topu olarak tanımlanan egzersiz toplarının diğer isimleri core ball, denge topu, fitness topu, yoga topu, jimnastik topu, terapi topu, spor topu, sağlık topu olarak sayılabilir. Esnek bir yapıya sahip olan bu top birçok pilates hareketinde yardımcı alet olarak kullanılmaktadır. Pilates topu alırken vücut ağırlığınıza ve boyunuza uygun olanı seçtiğinizden emin olmanız önemlidir.

Pilates topu üzerinde dengede durulması zor bir ortam yaratarak vücudunuzu dengede tutabilmek adına ayaklarınızı ve karın kaslarınızı çalıştırmaktadır. Hareketlerin verimini artırmak isterseniz pilates topu üzerinde göğüs sıkıştırma ve mekik hareketlerini egzersiz programınıza eklemenizi öneririz.

Topla pilateste hangi bölgeler çalışır?

  • Pilates topunu ağırlık sehpası olarak kullanmak bacak, kalça ve karın kaslarının daha yoğun çalıştırılmasını sağlamaktadır.
  • Karın hareketlerinin top üzerinde yapılması çok daha fazla kas grubunun egzersize dahil olmasını sağlamaktadır. Topla pilates rutininize mekik ve bel çevirme gibi klasik karın hareketlerini eklemeniz zorluk seviyesini de artıracaktır.
  • Duruşunuzu korumak ve düzeltmek için televizyon izlerken veya herhangi bir yerde otururken pilates topunu sandalye olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca dengenizi geliştirmek için bir ayağınızı yerden kaldırarak bir süre bekleyebilirsiniz.
  • Esneme ve rahatlama hareketlerinde topla pilatesin faydaları çok büyüktür.
Örnek topla pilates hareketleri
Pilates topuyla denge sağlamak: Bu hareket için sırtınızı “C” şeklini alacak biçimde yerleştirin ve başınızı öne eğerek karnınıza doğru bakın ve kalçanızı öne doğru kaydırın. Topla pilatesin en popüler hareketlerinden olan bu denge hareketi ile omurganız doğal duruşunuzu bulacak ve aynı zamanda tüm vücudunuzu çalıştırmış olacaksınız.

Pilates Topuyla Doğru Duruş: Pilates topunun üzerine sırtınız dik olacak şekilde oturun ve bacaklarınızı omuz genişliğinde açın.Belden aşağınızı oynatmadan nefes vererek sağa ve sonra aynı şekilde nefes vererek sola dönün.